nawóz zbilansowany

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże niesprawne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie truć wodę drenażową.

actibor   

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową odpowiedzią na należyte użycie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to tylko dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew czy też wprowadzany w ramach nawadniania.

W większości wypadków sadownicy selekcjonują nawóz na bazie rozwiązań zdobytych z poprzednich lat. Bierze się także pod szczególną uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem wielokrotnie pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów oraz czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność może mieć kolosalny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym odpowiednim wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub też jego składników w glebie.